Domki w ogrodach Magra

Domek letniskowy w Zakrzewie

Pokoje.at

Kwatera prywatna w Chłapowie

Pokoje Salem

Kwatera prywatna we Władysławowie

o.w. Paleo

Kwatera prywatna we Władysławowie

Letnik.net

Kwatera prywatna w Chłapowie

U Jasia

Kwatera prywatna we Władysławowie

Ustka

gmina: Ustka

powiat: słupski

województwo: Zachodnio-Po.

Ustka to znane miasto przedewszystkim wszystkim turystom. Od kilku lat konkuruje z Łebą o miano Letniej Stolicy Polski. A jak wiemy konkurencja zawsze potęguje do działania więc w Ustce latem wiele się dzieje.

Wszystko zatem jest przygotowane dla turysty. Specjalnie przygotowane plaże szerokie i piaszczyste powodują że leżenie plackiem jest miłe. A piękne zachody słońca oglądane przy rybce z nadmorskiej promenady na trwale znajdą się w pamięci.



Turyści wybierają Ustkę jako miejsce urlopów w dużej 1 mierze za sprawą klimatu, czystego powietrza, ładnych lasów, możliwości kąpieli słonecznych.

Amatorzy turystyki rowerowej i pieszej mają wyznaczone ścieżki, zaś miłośnicy "wakacji w siodle" - możliwość przejażdżek konnych.



Goście witani są w nowoczesnych hotelach, pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych, a także w miejscowościach na terenie gminy - w prywatnych domostwach agroturystycznych, z których wiele wyróżniono w ramach akcji "Zielone Lato".

Zwykle gospodarstwa oddalone są o kilka kilometrów od morza proponując ciszę, kontakt z przyrodą i świeże, wiejskie posiłki, a skoro o nich mowa, smacznego wędzonego dorsza serwuje usteckie przedsiębiorstwo "Łosoś".



Atrakcje:

Plaże piaszczyste, zalewane wyjątkowo czystą wodą.

Na plaży wschodniej i zachodniej znajdują się zjeżdżalnie wodne, na wschodniej ponadto zabawki dmuchane.

Istnieje możliwość wypożyczenia koszy plażowych. Przy wschodnim kąpielisku rozciąga się promenada. Swoistą ciekawostką jest fakt, iż przed I wojną światową istniał podział miejsc kąpielowych według płci, zatrudniono nawet strażnika pilnującego plaży damskiej przed oczami wścibskich mężczyzn, chociaż ówczesne stroje kąpielowe niewiele odsłaniały.



Port w Ustce

powstał przy ujściu rzeki Słupi w XIV w. Zawijały do niego statki z portów bałtyckich (Szwecji, Danii, Niemiec), a czasami z Anglii i Holandii. Przywożono sukno, sól, korzenie, wino a wywożono ryby, zboże, drewno.

Wiek XVII-XVIII to czasy niespokojne. Ciągłe wojny i niestabilność gospodarcza powodowały podupadanie portu. Z powodu zastoju w handlu przestano dbać o nabrzeża portowe. Swoją rolę odegrał także prąd morski, który stopniowo zapiaszczał wejście do portu. Dopiero w XIX w. przeprowadzono w porcie prace modernizacyjne m. in. pogłębiono tor wodny. Nastąpił rozwój przemysłu stoczniowego. Przy zachodnim obecnym falochronie można obejrzeć zachowane jeszcze pozostałości starej "główki" z 1863 r. Dzisiejszy wygląd portu to efekt wielkiej jego rozbudowy na początku lat XX. Stał się on wówczas największym portem handlowym między Gdańskiem i Szczecinem. Przed II wojną światową pojawiły się plany dalszej rozbudowy nabrzeży, zależało bowiem Niemcom na przyspieszeniu komunikacji z Prusami Wschodnimi. Wybuch wojny przerwał realizację planów. Obecnie po ambitnym przedsięwzięciu pozostało tzw. III Molo. Podczas wojny Ustka służyła za port wojenny dla mniejszych okrętów podwodnych, ścigaczy i patrolowców.



Latarnia morska z 1892 r.

została wybudowana z czerwonej cegły, z ośmiokątną wieżą. Posiada 21,5 m wysokości i wysyła światło na odległość prawie 30 km. Widać z niej zarys zatoki morskiej w rejonie Ustki, klify pomiędzy Ustką i Rowami, a nawet górę Rowokół na wschodzie i brzeg morski do Jarosławca na zachodzie. Dawniej jako latarnię morską wykorzystywano prawdopodobnie wieżę kościoła p. w. św. Mikołaja, rozpalano na której pochodnie.



Promenada nadmorska

to od wielu lat popularny wśród wczasowiczów deptak spacerowy. Historia promenady sięga, 1875 r., kiedy założono tu park z alejami spacerowymi. Niedługo później "wyrosły" pensjonaty i restauracje. W spacerach i śniadaniach na promenadzie lubował się książę Otto von Bismarck. Obecnie obok spacerów, spotkań z artystami malującymi widoczki i portrety turystów, posiłku przy kawiarnianym czy restauracyjnym stoliku, zakupu pamiątek, biżuterii czy pięknych muszli obejrzeć można występy artystyczne, szczególnie letnie koncerty w muszli koncertowej. Przy promenadzie usytuowana jest wieża widokowa, z której rozciąga się nadmorska panorama.



Molo to falochron który wcina się w morze na około 100 m i służy jako trakt spacerowy. Można z niego obserwować morze oraz wpływające do portu statki, żaglówki czy jachty. III Molo to pozostałość po niedokończonych planach niemieckich sprzed II wojny światowej (w zachodniej części miasta), kiedy to miano utworzyć z Ustki drugą Gdynię. Między trzecim molem a dzisiejszym portem planowano powstanie dwóch basenów dla wielkich statków. Inwestycja ta miała też skracać czas podróży między Berlinem a Królewcem.



Wieża widokowa, z której rozciąga się nadmorska panorama, usytuowana jest przy promenadzie.



Miejska ciuchcia, czyli kolejka retro łącząca wschodnią i zachodnią część miasta.



Wesote miasteczko znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej i zaprasza na wspaniałą, kolorową zabawę. Dzieci znajdą tu m. in. gokardy, batuty do skakania, samochodziki.



Historia:

Miasto pięknie położone u ujścia rzeki Słupi, w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, rezerwatu przyrody "Jezioro Modła" i parku krajobrazowego "Dolina Słupi". Właśnie lokalizacja przy ujściu rzeki przyniosła miastu łacińską nazwę Stolpes Mundum ("Ujście Słupi") zapisaną po raz pierwszy w dokumencie z 1337 roku. Wówczas była to niewielka osada rybacka, w której żyło się z tego, co mogło zaoferować morze.

Mieszkańcy nie byli także pozbawieni wielu życiowych trosk - drogą morską przybywali grabieżcy, woda pochłaniała łodzie rybackie, także podtapiała wioskę.

Od połowy XIV wieku Ustka miała własny port. Niewyobrażalną rzeczą w dzisiejszych czasach jest budowanie, a raczej tworzenie mola i pomostów z drewnianych skrzyń wypełnionych kamieniami. Taki fakt miał miejsce za panowania królów Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Nie przeszkadzało to jedna w rozwoju handlu morskiego, a co za tym idzie także osady.

Do portu przypływało wiele statków nawet z Anglii i Holandii. Obecny wygląd portu pochodzi w dużej mierze sprzed I wojny światowej (rozbudowa w latach 1860-1903), wtedy też Ustka mogła pochwalić się największym portem handlowym między Gdańskiem a Szczecinem. Kwitł handel płodami rolnymi, artykułami kolonialnymi, angielskim węglem, też spirytusem.

Dziś jest to głównie port rybacki i żeglarski.

Od niedawna istnieje promowe połączenie między Ustką a wyspą Bornholm. Ustka jest znaną miejscowością uzdrowiskową i to od ponad stu lat. W połowie XIX wieku dostrzeżono wspaniałe atuty letniskowe i uzdrowiskowe miejscowości.

Początkowo na letni wypoczynek przyjeżdżała tu głównie szlachta i mieszkający w okolicy mieszczanie.


Szukasz noclegu nad morzem? Sprawdź nasze oferty, a wśród nich: kwatery, domki letniskowe, hotele & spa...!

Aktualne oferty noclegów - komfortowe, tanie i atrakcyjne wczasy nad morzem — Letnik.pl letnie wakacje nad morzem w Polsce.

Polecamy nadmorskie informatory o miejscowościach z aktualną pogodą, zdjęcia miejscowości i atrkacji dla Chłapowa w gminie Władysławowo, Jastarni oraz Kuźnicy leżących na mierzeji helskiej Karwi czy uroczych Dębek.

Na skróty: Noclegi Oferty specjalne Mapa noclegów Forum Ogłoszenia drobne Mapa strony Polityka prywatności, cookies RSS

Oferty na wczasy: Dodaj ofertę noclegu Administracja własną ofertą noclegu Kontakt z administratorem

©  2003 - 2024   www.letnik.pl - noclegi na wczasy nad morzem w Polsce

on-line: 4; czwartek, 03 październik 2024r. 15:34:48; wygenerowano w: 6 ms