kwatery Władysławowo-Chłapowo
noclegi z wyżywieniem w ośrodku wczasowym we Władysławowie
noclegi we Władysławowie
noclegi we Władysławowie
noclegi we Władysławowie
Domek letniskowy w Zakrzewie
Kwatera prywatna w Chłapowie
Kwatera prywatna we Władysławowie
Kwatera prywatna we Władysławowie
Kwatera prywatna w Chłapowie
Kwatera prywatna we Władysławowie
gmina: Kołobrzeg
powiat: kołobrzeski
województwo: Zachodnio-Po.
Kołobrzeg (niem. Kolberg) to miasto i gmina w województwie zachodniopomorskim położone na Równinie Białogardzkiej u ujścia rzeki Parsęty do Bałtyku, przy drodze krajowej nr 11. Znajduje się tu port handlowy, pasażerski i rybacki, kąpielisko morskie oraz uzdrowisko – liczne sanatoria i domy wypoczynkowe.
Od dawien dawna Kołobrzeg przyciąga tysiące turystów urokiem plaż, specyficznym mikroklimatem i atrakcjami wakacyjnego kurortu.
W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny.
W Kołobrzegu leczy się głównie choroby górnych dróg oddechowych i krążenia, choroby stawów, jak również zaburzenia przemiany materii (cukrzyca).
Kołobrzeg jest także prężnym ośrodkiem kulturalnym – od 1967 roku odbywał się tu Festiwal Piosenki Żołnierskiej, funkcjonuje dynamiczna Galeria Sztuki Współczesnej, odbywają się Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk; w okresie letnim liczne koncerty popularnych piosenkarzy, muzyków, kabarecistów. W centrum miasta znajduje się hala widowiskowo-sportowa "Milenium" wraz z hotelem i krytą pływalnią (jedną z najnowocześniejszych w Polsce).
Zabytki
- Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Budowę bazyliki rozpoczęto w 1280 r., w 1301 r. najważniejszą inwestycją w mieście była budowa kolegiaty, w 1718 r. na wieży kolegiaty zainstalowano dzwon, wybijający kwadranse. Na pamiątkę wielkich wojen: trzydziestoletniej, siedmioletniej i z roku 1807, które najbardziej zrujnowały miasto, w części wieżowej wmurowano kule armatnie z tych okresów. W 1958 r. przywieziono tryptyk Ostatnia Wieczerza, stanowi on ołtarz główny. W 1967 r. odbyły się tu uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski z udziałem Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. W październiku 1985 r. do portalu głównego zostały wstawione drzwi ze scenami ewangelicznymi. 10 czerwca 1986 r. Papież Jan Paweł II podniósł kołobrzeską konkatedrę do godności Bazyliki Mniejszej. 23 kwietnia 1990 r. Prymas Polski kardynał Józef Glemp poświęcił pomnik Arcybiskupa Marcina Dunina.
- Ratusz
Pierwotnie gotycki zbudowany ok. 1364 r., później przebudowywany, został zniszczony w czasie oblężenia w 1807 r.; w latach 1829-1832 na jego pozostałościach i z wykorzystaniem zachowanych fragmentów wzniesiono nowy, neogotycki według projektu K. F. Schinkla, przypominający wyglądem średniowieczny zamek o obronnym charakterze. Posiada 5 małych wieżyczek i jedną strzelistą główną wieżę. Ratusz jest siedzibą władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. O godzinie 9:00, 15:00 i 18:00 można usłyszeć hejnał miejski. Przed II wojna światową przed ratuszem znajdował się pomnik Fryderyka Wilhelma II - po wojnie rozebrany, ale przez kilkanaście lat jego postument wykorzystywany był jako trybuna honorowa; obecnie przed ratuszem znajduje się pomnik - kula ziemska obracająca się na poduszce wodnej.
- Latarnia morska
początki latarni sięgają początków XVIII w. Obecna budowla, wzniesiona na forcie z 1770 r. przy wejściu do portu i jednocześnie przy ujściu Parsęty do Bałtyku, pochodzi z roku 1947, ma wysokość: 26 m, zasięg światła: 29,6 km i stanowi jednocześnie pomnik zwycięstwa nad Niemcami (tablica ze słowami: Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość... (do 1992 roku: ...o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej)) oraz zabytek architektury. Po kapitalnym remoncie w latach 1979-1981 została udostępniona dla zwiedzających.
- Baszta Lontowa
Obecnie nazywana Basztą prochową, jedyny obiekt średniowiecznego systemu obronnego, który przetrwał do dnia dzisiejszego w całości. W elewacji od strony parku znajdują się otwory strzelnicze.
- Kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP
z 1832 r., dawniej istniał przy nim klasztor, tworzy z przylegającymi budynkami czworobok, przez mieszkańców nazywany jest "małym kościółkiem nad rzeką". W 1945 r. odprawiono tu pierwszą Mszę Świętą po II wojnie światowej dla osadników, postawiono wtedy drewniany krzyż przy rzece
- Pałac rodziny Brunszwickich (von Braunschweig)
obecnie muzeum.
- Akademia Rycerska przy ulicy Wąskiej
- Kamienica mieszczańskiej rodziny Schliefenów
- Wieża ciśnień
Zbudowana w 1885 r., woda płynęła wówczas z Parsęty do wieży, a z niej do budynków mieszkalnych. W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 720 m³. Podczas oblężenia Kołobrzegu w 1945 r., gdy przestała działać miejska sieć wodociągowa, woda z tego zbiornika była dla oblężonych bardzo ważna.
- Gmach poczty
zbudowany w 1884 r. w stylu neogotyckim, na gzymsach postacie malutkich krasnali, które wg miejscowej legendy przynoszą szczęście. Budynek wyremontowany w roku 2006.
- Most drogowy
wybudowany w 1909 r., jako jeden z nielicznych w Polsce, który przetrwał wojny światowe.
- Łaźnia miejska
budynek w kształcie barbakanu, wybudowany na pocz. XX w., funkcję łaźni pełnił jeszcze po wojnie, obecnie znajduje się w tym budynku Państwowa Szkoła Muzyczna.
- Ruiny baszty więziennej
w średniowieczu przetrzymywano w niej ludzi oczekujących na proces lub wykonanie wyroku.
- Fortyfikacje
M.in. Fort Wilczy, Fort Ujście, Reduta Morast, Reduta Solna.
Polecamy nadmorskie informatory o miejscowościach z aktualną pogodą, zdjęcia miejscowości i atrkacji dla Chłapowa w gminie Władysławowo, Jastarni oraz Kuźnicy leżących na mierzeji helskiej Karwi czy uroczych Dębek.
Na skróty: Noclegi Oferty specjalne Mapa noclegów Forum Ogłoszenia drobne Mapa strony Polityka prywatności, cookies RSS
Oferty na wczasy: Dodaj ofertę noclegu Administracja własną ofertą noclegu Kontakt z administratorem
© 2003 - 2024 www.letnik.pl - noclegi na wczasy nad morzem w Polsce
on-line: 31; poniedziałek, 16 wrzesień 2024r. 08:13:17; wygenerowano w: 6.7 ms