KWR Laguna

Ośrodek wczasowy w Mrzeżynie

Domki w ogrodach Magra

Domek letniskowy w Zakrzewie

Pokoje.at

Kwatera prywatna w Chłapowie

o.w. Paleo

Kwatera prywatna we Władysławowie

Letnik.net

Kwatera prywatna w Chłapowie

U Jasia

Kwatera prywatna we Władysławowie

Darłowo

gmina: Darłowo

powiat: sławieński

województwo: Zachodnio-Po.

Darłowo - miasto położone na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Na strudzonych wędrowców i amatorów kąpieli czekają tu piaszczyste i słoneczne plaże, czysta woda, mikroklimat pozbawiony wpływu przemysłu oraz rzeki, w których licznie występują ryby z gatunku łososiowatych.

Darłowo odznacza się korzystnym mikroklimatem charakteryzującym się dużym nasłonecznieniem i sporą wilgotnością powietrza nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu.

Rozległe obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych są gwarancją czystego powietrza.
Korzystne prądy morskie zapewniają budulec dla piaszczystych plaż, a przede wszystkim czystych kąpielisk.

Darłowo leży w odległości 21 km od Sławna, które jest ważnym węzłem kolejowym i drogowym na trasie Berlin - Szczecin - Gdańsk - Królewiec, 40 km od Koszalina oraz 48 km od Słupska.
Miasto posiada dogodne połączenia z wymienionymi ośrodkami.

Zabytki

Darłowo zachowało uniaktowy średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem po środku, jako głównym placem w mieście.
Gród był otoczony murami z basztami i bramami. Do dziś zachowała się tylko Brama Kamienna.

Zamek Książąt Pomorskich
Historia Zamku w Darłowie Wprawdzie nie odnaleziono dotychczas dokumentów bezpośrednio odnoszących się do budowy zamku w Darłowie, ale wyniki badań archeologicznych i architektonicznych oraz przesłanki historyczne umożliwiają datowanie powstania zamku na II połowę XIV wieku.
Pierwotny zamek gotycki, usytuowany w południowej części miasta, założono na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach 32 x 34 metry.

Kościół Mariacki
pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, którego gospodarzami świątyni są Ojcowie Franciszkanie z prowincji Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku.
Historia kościoła datuje się na rok 1321, w którym biskup kamieński Konrad za pośrednicwem braci Święców zapoczątkował budowę kościoła NMP Wniebowziętej. W roku 1394 z funduszy księcia Bogusław VIII wzniesiono wieżę kościelną, a następnie dobudowano zakrystię i kaplice boczne. Niestety, kościół wraz z miastem często nękany był pożarami, szczególnie tragiczny był rok 1679, kiedy to w powstały od pioruna pożar strawił całe wnętrze kościoła wraz z wieżą. Od roku 1540 budowla była w użytkowaniu przez protestantów. W 1897 roku przed chórem i bocznymi nawami dobudowano drewniane balkony, charakterystyczne dla świątyń protestanckich. 14 sierpnia 1945 roku franciszkanie z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej [3] objęli kościół i 1 września tegoż roku dokonano jego poświęcenia. W roku 1974 rozpoczęto prace mające na celu przywrócenie gotyckiego charakteru budowli – usunięto drewniane balkony oraz tynki przesłaniające oryginalne detale. Najcenniejsze zabytki kościoła Mariackiego:
- kunsztownie rzeźbiona renesansowa ambona z 1684 roku,
- cztery barokowe obrazy z pierwszej połowy XVIII wieku,
- sześć portretów apostołów z końca XVII wieku,
- renesansowa misa chrzcielna z XVI wieku,
- barokowy krucyfiks i tabernakulum z XVII wieku,
- barokowe stalle z XVII wieku,
- mosiężny żyrandol z aniołem z przełomu XVII i XVIII wieku,
- prospekt organowy z 1853 roku,
- sarkofagi książąt pomorskich: Eryka I, Elżbiety (księżniczki duńskiej, żony ostatniego pomorskiego księcia Bogusława XIV, zmarłej w 1653 roku), księżnej Jadwigi (córki księcia Henryka Brunszwickiego i Elżbiety Duńskiej, żony Ulryka, brata Bogusława XIV).

Brama kamiennaWysoka: jedyna zachowana z pierwotnego założenia murów obronnych.

Ratusz
barokowy z końca XVIIIw., przed ratuszem stoi fontanna z 1919 roku z posągiem rybaka.

Kościół św. Gertrudy
oryginalne (XV wiek) założenie gotyckiej architektury cmentarnej na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem; całość nakryta dachem namiotowym z iglicą. Wnętrze z gwieździstym sklepieniem zdobi fresk patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godła cechów szewskiego i piwowarskiego. Przykład skandynawskiego gotyku, jedyny w Polsce. Okna kościoła są podobne do bulajów dawnych statków.

Kościół św. Jerzego
piętnastowieczna gotycka jednonawowa budowla, wchodząca w skład dawnego szpitala dla trędowatych;

Pomnik rybaka
zaprojektowany został w roku 1919 przez znanego niemieckiego artystę Wilhelma Grossa, fundatorami figury rybaka, zdobiącej do dziś darłowski rynek byli Heptenmacherowie.

Kamieniczki starego miasta
szczególnie zachowane na ul. Powstańców Warszawskich (głównym deptaku miasta) i na Rynku.

Spichlerz oraz młyn wodny na wieprzy
latarnia morska
pochodzi z XIX w., wielokrotnie przebudowywana, obecnie wieża ma 22 m wysokości (w Darłówku) i jest to najniższa latarnia morska na polskim wybrzeżu.
port
oryginalna zabudowa portu rybackiego z XIX i XX wieku. Awanport w Darłówku Zachodnim – miejsce, w którym podczas II wojny światowej istniała stocznia statków żelbetonowych.


Szukasz noclegu nad morzem? Sprawdź nasze oferty, a wśród nich: kwatery, domki letniskowe, hotele & spa...!

Aktualne oferty noclegów - komfortowe, tanie i atrakcyjne wczasy nad morzem — Letnik.pl letnie wakacje nad morzem w Polsce.

Polecamy nadmorskie informatory o miejscowościach z aktualną pogodą, zdjęcia miejscowości i atrkacji dla Chłapowa w gminie Władysławowo, Jastarni oraz Kuźnicy leżących na mierzeji helskiej Karwi czy uroczych Dębek.