Domki w ogrodach Magra

Domek letniskowy w Zakrzewie

Pokoje.at

Kwatera prywatna w Chłapowie

o.w. Paleo

Kwatera prywatna we Władysławowie

Letnik.net

Kwatera prywatna w Chłapowie

U Jasia

Kwatera prywatna we Władysławowie

Hel

gmina: Hel

powiat: pucki

województwo: Pomorskie

Wielu mieszkańców Helu uważa półwysep za najpiękniejsze miejsce w Polsce. Jeszcze więcej jest takich, którzy są pewni, że to najbardziej urocze kąpielisko na polskim wybrzeżu. Tę drugą opinię podziela wielu turystów i wczasowiczów. Goście najbardziej cenią tutaj zdrowy klimat, piękne plaże i czystą wodę.

fokarium

Od kilku lat w Helu działa jedno z nielicznych w Europie fokariów. Jest to zespół ogrodzonych basenów i wybiegów, w których hoduje się foki szare.Baseny i wybiegi są przestronne, urządzono je jak kawałek dzikiego wybrzeża, a znajdują się one o kilka metrów od naturalnego brzegu morza. Fokarium obejmuje też piękny budynek z muzeum przyrodniczym oraz możliwością zaglądania do basenu przez szyby zamontowane poniżej poziomu wody. Oglądanie fok jest niezwykle interesującym zajęciem i fokarium odwiedza wiele tysięcy zwiedzających każdego roku. Wszystko zaczęło się od małej foczki, którą znaleziono na plaży oddano do Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w fachowe ręce KrzysztofaSkóry. Foka nazwana imieniem Balbina, po dorośnięciu okazała się być samcem. Zmieniono więc jej imię na Balbin i stała się ulubieńcem wszystkich, którzy zaglądali do ogrodu Stacji. Mały, ogrodowy basenik nie wystarczał i pomyślano o budowie czegoś bardziej odpowiedniego. Stało się to dość pilne, gdyż co jakiś czas do Stacji trafiała nowa foka.Tak narodził się pomysł na dzisiejszy, w pełni profesjonalny ośrodek hodowli fok. Celem fokarium jest pomoc fokom znajdowanym przez rybaków i ludność miejscową (często są to wycieńczone młode foczki, które przypływają w okolice Helu z. Estonii!) ale głównie chodzi o realizację programu przywrócenia foki szarej na kilka stanowisk na naszym wybrzeżu Bałtyku.Wszystko wskazuje na to, że program uwieńczony zostanie sukcesem. Będzie więc można oglądać nasze, bałtyckie foki w ich naturalnym środowisku. Stacja Morska w Helu uczestniczy także w rozpoczynającym się międzynarodowym programie ochrony morświna. Przywrócenie tych pięknych ssaków Polsce byłoby wielką satysfakcją i sukcesem przyrodników.


Szukasz noclegu nad morzem? Sprawdź nasze oferty, a wśród nich: kwatery, domki letniskowe, hotele & spa...!

Aktualne oferty noclegów - komfortowe, tanie i atrakcyjne wczasy nad morzem — Letnik.pl letnie wakacje nad morzem w Polsce.

Polecamy nadmorskie informatory o miejscowościach z aktualną pogodą, zdjęcia miejscowości i atrkacji dla Chłapowa w gminie Władysławowo, Jastarni oraz Kuźnicy leżących na mierzeji helskiej Karwi czy uroczych Dębek.